راه های متفاوتی برای مبارزه با آفات و حشرات وجود دارد . یکی از این راهها مبارزه ی بیولوژیک و دیگری دفع آفات به صورت ارگانیک است . مطلب زیر به شما می آموزد که چگونه می توان با استفاده از مواد ساده ای که در منزل دارید ، آفت کشهایی برای دفع آفات و حشرات  تهیه کنید.

۱ ) دورکننده پشه ها:
۹۰  میلی‌لیتر قیر کاج
۶۰ میلی‌لیتر روغن کرچک
۳۰ میلی لیتر روغن گیاه پونه
مخلوط این مواد را روی آتش ملایم بجوشانید تا به خمیری چسبنده تبدیل شود و آن را روی بدن خود بمالد.

۲ ) ماده طبیعی روغن «سیترونلا (Citronella)» یا سنبل هندی  که در عطر سازی به کار می‌رود و دافع حشرات و پشه ها است.

۳ ) پشه ها بیشتر جذب افراد قد بلند میشوند. همچنین آنهایی که شخصیت عصبی دارند. افراد قدبلند و یا عصبی دی اکسید کربن بیشتری تولید میکنند که باعث جذب پشه ها میشود اگر سعی کنید با جابجایی و حرکت زیاد پشه ها را از خود دور کنید برعکس تعداد بیشتری از آنها را به خود جذب میکنید.
۱۰ قطره روغن آویشن و ۲۰ قطره روغن گیاه پونه را به روغن زیتون اضافه کنید سپس این ترکیب را با کرم ضد آفتاب خود آمیخته کنید.

۴ ) جهت دور کردن ساس، شپش، سوسک   :
مقداری شربت شیرین و یا شیره چغندر تقریباً در شش متری چادر خود بریزید، خواهید دید که همه آنها دور آن جمع شده و به محل زندگی و پخت و پز شما نزدیک نمی‌شوند.

۵ ) از تکه ای گچ سفید استفاده کنید و دور پایه های میز غذاخوری و جاهای مخصوص غذا خوردن را خط بکشید. این کار بیشتر حشرات غیرپروازی را از شما دور نگه میدارد.
۶ ) نگه داشتن و حمل کافور در جیب باعث از بین رفتن انواع شپش‌های بدن انسان می‌شود.
۷ ) برگ گردو: آب جوشانده برگ گردو برای دفع مورچه و خروج کرم اززمین وهمچنین برای نزدیک شدن به کندوی زنبوربدون نیش زدن زنبورجوشانده رابه بدن بمالید.
۸ ) ورباسکوم(ازتیره گل میمون): برگ ودانه گیاه درتهیه جوشانده حشره کش های دفع شته و… بکار میرود.
۹ ) برگ تازه گوجه فرنگی درمحلول کربنات سدیم ازحشره کش های بسیارقوی است.
۱۰) برگ تازه گوجه فرنگی له شده ۵کیلو،سرکه۵لیتر،آب جوشیده ۱۰۰لیتر مخلوط صاف شده اثرحشره کش دارد.

۱۱ ) برگ توتون یک درهزار جهت دفع حشرات مکنده.
۱۲) دانه کنجد: اثرمشابه پیرترداردکه درحشره کشها یاهمراه آنها مصرف می شود.(سزامولین دارد(

۱۳) پونه: دافع حشرات است وبصورت صابون ساخته می شودودودکردن برگ پونه حشرات می گریزاند.
۱۴) اسانس افسنطین دافع حشرات است.
۱۵) دانه شاهی درفرمول بعضی حشره کش ها استفاده می شود.
۱۶)چند دانه میخک را اطراف پرتغال فروکنید درقفسه لباس بگذارید ضد بید است.
۱۷) بومادران: بخور و دود بومادران دافع حشرات است.

۱۸) سیاه دانه: بخورودودسیاه دانه دافع حشرات است.
۱۹) بابونه: دودگل بابونه دافع حشرات است وکاشتن آن درباغچه حشرات رادورمیکند.

۲۰)گل آفتابگردان: مگس وپشه روی گل آفتابگردان نمی نشیندودودآن نه تنهاحشرات بلکه موش وقورباغه و مورچه فراری میدهد.
۲۱) پوست درخت بنه: بخورآن جهت گریزاندن حشرات آزموده شده باصمغ آن(بریزه بن)پمادی درست می کنندکه مالیدن آن ازگزش پشه جلوگیری مینماید.
۲۲ ) ازعصاره گوجه فرنگی بجای د.د.ت ماده ای استخراج شده و همچنین اسطوخودوس وشمعدانی کشنده حشرات است.
۲۳ ) پوست ترنج دافع بید است.
۲۴ ) گیاه زوفادرباغچه برای دفع پروانه سفید کلم کاشته می شود.
۲۵) حشره کش های سوختنی که دودآنهاحشرات رامی پراکند،عبارتند از:
۱٫چوب درخت انار ۲٫بیخ سوسن ۳٫مقل ۴٫سکبینه ۵٫شاخه های نازک درخت انارکه اثری عجیب دارد ۶٫باریچه  ۷٫برگ غار     ۸٫ثمرغار ۹٫درمنه  ۱۰٫پونه  ۱۱٫رازعطرها ۱۲٫پنج انگشت  ۱۳٫صمغ انگدان.
۲۶) آب پزکندر و آب پز خربق سیاه مگس را می کشد.
۲۷) برگ ومیوه گیاه اسفنددافع حشرات است.

۲۸ ) گردکوبیده فلفل سیاه ازگزندحشرات مصون میکند.
۲۹) حشرات وحیوانات پست درمقابل بخارات کافورحساسیت دارند و می گریزند.
۳۰) دانه ترب: اگرضمادشود روی محل نیش عقرب ومارسم را بیرون می کشد.وآب ترب کشنده عقرب است.
۳۱) سیر از هجوم شپشک به انبار اغذیه جلوگیری می کند.
۳۲ ) انگدان:گیاه آنغوزه ضدحشرات است گلپر نیز چنین خاصیتی دارد.
۳۳ ) نعناع : درخوزستان بابسته های خرماچندشاخه نعناع همراه می کنندتا ازحمله آفت خرماجلوگیری کنند.
۳۴) اکالیپتوس: اسانس اکالیپتوس ضدشپش وضدباکتری وبخور برگ آن دافع حشرات است.
۳۵ ) برگ وسرشاخه سروناز: دافع مگس است.
۳۶ ) ساقه انار: دودساقه انارحشرات راازبین می برد.امام هفتم ع
۳۷ ) خرزهره: پاشیدن آب جوشانده برگ وسرشاخه خرزهره کشنده کنه، ساس،مگس خاکی،کرم باغچه وموریانه است.
۳۸)برگ وپوست چنارسوسک رامی کشد.

۳۹ ) آقطی : برگهای تازه وشاخه های برگدارگیاه(تیره شوند)را درانبار برروی توده گندم می گسترانند تا از نفوذ حشرات و پیدایش شپشک به انبارجلوگیری کنند.
۴۰ ) فرفیون: ازگیاه فرفیون برای فلج کردن ماهیها به منظور شکارآنها استفاده می شود.
۴۱) خربق سیاه(ازتیره آلاله): راباعسل وقاووت مخلوط می کنندموش کش است .
۴۲ ) نمک تخم کتان: ضماد شود پادزهر نیش کژدم است.
۴۳ ) نمک باپونه کوهی وزوفاوعسل پادزهر مار است.   .;
۴۴ ) تاج الملوک(تیره آلاله): به علت دارابودن گلوکوزیدمولداسید سیانیدریک ایجادمسمومیت برای گرگ، خوک، سگ می کندوآنهاراخفه می کندکه به نام قاتل الذئب(کشنده گرگ)ودربلوچستان میروید.
۴۵ ) برگ ودانه ورباسکوم(تیره میمون): جوشانده آن حشره کش است  جهت سمپاشی درسبزیجات وگیاهان زینتی برای مبارزه باشته و…
۴۶ ) افشره پونه :کاشتنی وکنارآب هابرای دفع تخم ولاروپروانه وحشرات موثراست.
۴۷ ) کمی خطمی یاافشره پنیرک و روغن زنبور نزدیک نمی شود.
۴۸) بیخ لوبیاگرگی باسیاه دانه یا اسفنددافع مگس هاست.
۴۹) خاکه اره صنوبریا زاج زرد ویا سیاه دانه رابرآتش بپاشید یا دود مورد وگوگرد ومقل واسفند برای دورکردن مگس مفید است.

حشره کش تهیه شده با پور فلفل قرمز و سیر:
در یک مخلوط کن ۲ عدد فلفل قرمز ، یک پیاز بزرگ و یک سیر « کلیه ی حبه های یک سیرکامل مورد نیاز است » را با مقداری آب میکس کنید . سپس ۱ گالن آب روی مواد به دست آمده بریزید و اجازه دهید ۲۴ ساعت در همین حالت بماند و سپس آن را از صافی عبور دهید . آب به دست آمده را اسپری کنید . هجوم هر نوع حشره یا ساس را از بین خواهد برد .

حشره کش تهیه شده با برگ ریواس:
۵۰۰ گرم از برگ های ریواس را در ۴۷۳/۰ لیتر آب به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید . اجازه دهید تا سرد شود ، سپس از صافی بگذرانید و در یک ظرف مناسب بریزید . مقداری ماده ی شوینده ( مایع ظرف شویی ) و یا صابون مایع به آن اضافه کنید و خوب به هم بزنید ، سپس آن را بر روی حشرات اسپری کنید تا انواع حشرات مثل کنه ی گیاهی ، عنکبوت و کرم های ریز کشته شوند.

توجه   :
برگ های ریواس حاوی مقادیر زیادی از اسید اکسالیک است . اگر خورده شود موجب ایست قلبی شما خواهد شد و شما می میرید           .

اسپری با پوست پرتقال:
۲ فنجان آب جوش بر روی پوست کنده شده ی یک پرتقال بریزید . اجازه دهید تا ۲۴ ساعت در همین حال باقی بماند . سپس آن را صاف کنید و در ظرف شیشه ای بریزید . به مایع صاف شده در شیشه چند قطره صابون مایع اضافه کنید و روی حشره ی مورد نظر یا مورچه اسپری کنید . این اسپری برای لانه ی مورچه هم مناسب است .پرتقال و مرکبات دارای ترکیبات حشره کش طبیعی هستند که لیمونن « هیدرو کربن شیرینی به فرمول C10H16  » و  لینالول « نوعی الکل اشباع نشده در جه سوم به فرمول C10H17OH » نامیده می شوند.    این ترکیبات را میتوان به عنوان راه چاره ای برای از بین بردن آفت های نرم تنی مثل کنه ها ، پشه ها و حشرات فلس دار مورد استفاده قرار داد         .

راه های دیگر:
یک راه هم، کاشتن و یا نگهداری از گیاهان چون علف گربه،‌ اکلیل کوهی، بالنگ، استوخدوس، دارچین و نعناع است. این گیاهان مانع جذب پشه‌ها می‌شوند یا به عبارتی به گیاهان پشه‌گریز معروف هستند.
یک روش، این است که از سیر استفاده کنید. پشه‌ها همانند خون‌آشام‌ها از این گیاه نفرت دارند. اگر از بوی سیر متنفرید، یک تکه پارچه را در آب سیر خیس کنید و پس از خشک شدن، آن را خارج از اتاق و یا محلی که زندگی می‌کنید، آویزان کنید. اگر هم برایتان فرقی نمی‌کند که بوی سیر بدهید، یک حبه سیر را چهار قسمت کرده و یکی از این چهار قسمت را له کرده و با پنج لیوان آب مخلوط کنید و به صورت اسپری درآورید و به خود بپاشید. این روش پشه‌ها را از شما دور می‌کند. همچنین می‌توانید یک بوته سیر را از سر در اتاقتان آویزان کنید.

راه بعدی ، این است که گیاه مریم گلی و اکلیل کوهی را درون زغال کباب بریزید. این روش به راحتی پشه‌ها را دور می‌کند. استفاده از روغن‌ها و عصاره‌های طبیعی چون اوکالیپتوس، دارچین و روغن کرچک هم برای دفع نیش پشه‌ها به کار برده می‌شوند. برای استفاده از این روش، ۱۰ تا ۲۵ قطره از این روغن‌ها را درون دو قاشق غذاخوری حلال، مخلوط کرده و به بدن بپاشید.

اسپری دیگر:

سَرو جنگلی، سنبل هندی، اکالیپتوس، اسطوخودوس، رزماری و عصاره‌هایی که از چای گرفته می‌شوند، از مؤثر‌ترین موادمی باشند. از انجاییکه این عصاره‌ها و روغن‌ها همیشه غلیظ هستند، در ابتدا می‌بایست  آن‌ها را رقیق نمود.

  1. یک اسپری ۱۲۰ گرمی را با آب پر کنید و سپس ۴ تا ۶ قطره از هرکدام از ترکیبات بالا را در آب بچکانید. لازم به ذکر است سَرو جنگلی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌هاست.
  2. لباس‌های خود را هرچندساعت یکبار با محلول تهیه شده آب فشانی نماییدتا بدین ترتیب حشرات از شما دوری نمایند. لازم به ذکر است که از تماس این محلول به روی پوست خود ممانعت بعمل آورید.

چای بابونه:
بابونه اروپایی نوعی گل از خانواده گل میناست که گلبرگ‌های سفیدرنگی داشته و برگ‌های خوشبویی دارد. علاوه بر خواص درمانی فراوانی که مختص بابونه اروپایی است، این گل از قدیم برای دور کردن زنبورها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
چای تهیه شده از مخلوط یک قاشق گل خشک شده آن در یک فنجان آب‌جوش، حاوی ترکیبات مفیدی است و بسیاری عوارض جسمانی را بهبود می‌بخشد.تحقیقات بیانگر آن است مصرف این نوشیدنی باعث تمایل کمتر پشه‌ها به گزش پوست می‌شود.

گیاهان ضد حشره:
نام :پیرتر یوم ( گل حشره کش)

گل حشره‌کش (pyrethrum) گیاهی است که در کوه‌های شمال ایران تا ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا و همچنین در کوه‌های ارمنستان و قفقاز به طور خودرو می‌روید.
پیرتروم از خانواده گل آفتاب گردان بوده و نام علمی آن کریزانتموم (گل داودی) می‌باشد. ماده موثره این گیاه ۴ استر است به نام پیرترین (پیرترین ۱ و ۲ و سینرین ۱ و ۲)که خاصیت حشره‌کشی پیرترین ۱ و سینرین ۱ بیشتر از بقیه است.مقدار پیرترین در تمام اعضا گیاه بالاخص در گل و تخمدان‌ها بیشتر است.
برای قویتر نمودن خاصیت حشره‌کشی گل حشره‌کش موادی از قبیل پیپرونیل بوتوکسید و یا بوتوکساید، سزوگسان و سولفوکساید به آن اضافه و سمیت آنرا تا ۲ برابر افزایش می‌دهد.
گل حشره‌کش دارای خاصیت فلج کننده قوی است
در جنگ جهانی اول به منظور حفاظت سربازان علیه شپش . ساس.کنه و دیگر حشرات موذی استفاده می شده است. و ماده ای است که باعث نابودی پشه مالاریا می شود.
پیرترین در طیفی وسیع سبب مرگ گونه های مختلف حشرات می شود ، ابتدا برسیستم عصبی حشرات اثر گذاشته باعث تشنجهای عظلا نی آنها می شود پس در آنها رخوت و سستی و سر انجام مرگ را به همراه دارد. به لحاظ تأثیر قوی پیرترین برحشرات و ندا شتن تأثیر سو, و مضر بر انسان مواد غذائی و محیط زیست همه ساله برمتقاضیان این گیاه اضافه می شود.

درخت شب خسب:

درخت “شب خسب” و یا “ابریشم” نام نوعی درخت است که بیشتر در ایران به عنوان درخت زینتی استفاده می شود. این درخت در سطح آسیا پراکنده است و در واقع این به خاطر شرایط آب وهوایی است که گیاه را وادار می سازد تا برخی مناطق را برای رشد بهتر انتخاب کند.این گیاه دارای ظاهری بسیار زیباست وخواص درمانی آن هنوز در حال بررسی است. پراکندگی بیش از اندازه این گیاه را می توان در پاره ای از جنگلهای خزری در شمال ایران مشاهده کرد.

درخت شب خسب توسط یک نجیب زاده ایتالیایی در قرن ۱۸ میلادی به مردم اروپا معرفی شد . مردم ایران این درخت را با نام درخت ابریشم می شناسند. در برخی مناطق آسیای شرقی به این درخت میموسا گفته می شود. این درخت هنگام شب و هنگامی که هوا بارانی و مرطوب است حالت افتادگی دارد.
رنگ پوست تنه درخت سبز نقره فام است و برگهای آن باریک وبلند کشیده و اندازه آن ۲۵-۲۰ سانتی متر است و برگچه های آن دو سانتی متر است. رنگ گلهای آن به رنگ سفید و صورتی است. گلها به صورت خوشه ای است
میوه های این درخت مثل باقالا هستند با این تفاوت که به رنگ قهوه ای هستند و غلاف آنها از غلاف باقالا سخت تر است .
خواص شب خسب:
این گیاه در برابر آلودگی های صوتی و صنعتی مقاوم است. با وجود اینکه این گیاه زینتی و سایه گستر است اما باجذب بسیاری از حشرات به سمت خود مثل زنبور عسل باعث کاهش مصرف بسیاری از حشره کش ها می شود. این گیاه دارای خواص درمانی فراوانی است که از آن جمله می توان گفت که پوست تنه آن برای درمان زخم و کوفتگی مناسب است. و دانه های میوه آن برای خوراک دام استفاده می شود.

گیاه چریش:

در جوامع روستایی هندوستان، مخلوط کردن برگ های خشک شده این گیاه با دانه های انبار شده و یا قرار دادن آنها در بین لایه های لباس های پشمی برای جلوگیری از بید خوردگی، یک کار بسیار سابقه دار و قدیمی است که هنوز هم انجام می گیرد.
اولین گزارشات علمی در خصوص خواص این درخت، به دهه ۱۹۳۰ باز می گردد و از آن زمان به بعد، با تاثیر دادن فرآورده های مختلف چریش علیه آفات گوناگون، اطلاعات فراوانی به دست آمده است و این بررسی ها هنوز هم ادامه دارد. اغلب اطلاعات به دست آمده، به تاثیرات حشره کشی، ضد تغذیه ای، ممانعت از رشد یا تخم ریزی و اثرات ضد باروری و ضد هورمونی این فرآورده ها، علیه طیف وسیعی از حشرات اشاره دارند.
در سال ۱۹۶۸ اولین ترکیب موثره خالص از این گیاه توسطMorgan & Butterworth   استحصال شد و این ماده را آزادیراکتین- معروف ترین و موثرترین حشره کش گیاهی شناخته شده – نامگذاری کردند.

اسطوخودوس :

دانیال فستی می گوید:  اسطوخودوس به اندازه ی گلوله های نفتالین و دیگر حشره کش های سمی برای از بین بردن بیدها موثر است.
روش استفاده: ۴ قطره روغن گیاه اسطوخودوس را روی یک مکعب چوبی یا سنگ اسفنجی بریزید و آن را در گوشه ای از گنجه یا کمد لباس ها قرار دهید. مرتباً این کار را تکرار کنید؛ به خصوص در ماه شهریور که زمان از تخم درآمدن بیدها است. همچنین می توانید گل های اسطوخودوس را خشک کرده داخل کیسه های کوچکی بریزید و بدوزید. کیسه های کوچک اسطوخودوس را در کمد لباس های تان قرار دهید به این ترتیب لباس های شما بوی مطبوعی خواهند گرفت و از آسیب بیدها در امان خواهد ماند.
دانیل فستی که استفاده از اسطوخودوس را برای از بین بردن مورچه ها توصیه می کند، در کتاب خود می نویسد: ” مورچه ها از عصاره و روغن های گیاهی بیزارند و زمانی که با روغن گیاه اسطوخودوس از آن ها پذیرایی کنید، پا به فرار می گذارند”.
روش استفاده: برای استفاده ی بهینه از اسطوخودوس، ۵ قطره روغن گیاه اسطوخودوس، ۱۰ قطره روغن(عصاره) نعنای تند و یک چهارم لیتر الکل ۴۰ درجه را در یک آب پاش بریزید و روزانه چندین بار به محل تجمع مورچه ها بپاشید. چند روز این کار ادامه دهید خواهید دید که مورچه ها به جای دیگری نقل مکان می کنند